Staff List

Sheila Robson

Sheila Robson

Fiona Pirrie

Fiona Pirrie

Amber Myerscough

Amber Myerscough

Nikki Robson

Nikki Robson

Proprietor
Senior Management Team

Head Teacher
Senior Management Team
Deputy Designated Safeguarding Lead

Deputy Head Teacher
Senior Management Team
Year 2 Teacher

School Secretary
Bursar

Vanessa Bridgman

Vanessa Bridgman

Computing Teacher
Pastoral Care Lead
Designated Safeguarding Lead (Including Early Years)
Senior Management Team

Early Years Team

Kindergarten 1

Pam Baker

Pam Baker

Ruby Westwood

Ruby Westwood

Gabriella Bruns

Gabriella Bruns

Sarah Vincent

Sarah Vincent

Head of Early Years
Senior Management Team
Deputy Designated Safeguarding Lead of Early Years

Teaching Assistant

Teaching Assistant

Teaching Assistant

Early Years Team

Kindergarten 2

Lorraine Singh

Lorraine Singh

Jackie Lewis

Jackie Lewis

Nikki Butcher

Nikki Butcher

Teacher

Teacher

Teaching Assistant

Pre-prep

Jan Clifton

Jan Clifton

Amanda McClymont

Amanda McClymont

Year 1 Teacher

Year 1 Teaching Assistant
PE Teacher

Prep

Frances Couch

Frances Couch

Jess Butterworth

Jess Butterworth

Amanda Lindsey

Amanda Lindsey

Val Eveleigh

Val Eveleigh

Year 3 Teacher

Year 4 Teacher

Year 5 Teacher

Year 6 Teacher

Robert Butterworth

Robert Butterworth

Lindsey Crutchett

Lindsey Crutchett

Tim Clark

Tim Clark

Maths Teacher Year 5 & 6
Computer Science Teacher Year 5 & 6

Speech and Drama Teacher

PE Teacher
Nominated Member of the Safeguarding Team & Pastoral Care

Nigel Chapman

Nigel Chapman

Karen Thorpe

Karen Thorpe

Music Teacher

SENCO

Prep Teaching Assistants

Rhonda Makins

Rhonda Makins

Fran Ivers

Fran Ivers

Full Staff List

ST. ANNE’S PREPARATORY SCHOOL, CHELMSFORD – STAFF LIST

ADMINISTRATION
Mrs. S. P. Robson Proprietor
Mrs. F. Pirrie B.Sc. (Hons) PGCE Headmistress
Mrs. A .Myerscough B.Ed. (Hons) Deputy Head
Mrs N Robson Bursar & Secretary
Mrs V Bridgman Admin Assistant
Miss E. Robson Admin Assistant (part-time)
TEACHING STAFF PREPARATORY DEPARTMENT
Mrs. V. Eveleigh B.A. (Hons) PGCE Year VI
Mrs. A. Lindsay B.Sc. (Hons) MA PGCE Year V
Mrs. J .Butterworth B.Ed. (Hons) Year IV
Mrs. F .Couch B.Ed. (Hons) Year III
PRE-PREPARATORY DEPARTMENT
Mrs A. Myerscough    B.Ed. (Hons) Year II
Mrs. J. Clifton B.A. (Hons) Primary Education Year I
Mrs. A. McClymont CACHE Level 2 Year I Assistant
Mrs. F. Ivers CACHE Level 2 Year II Assistant
Mrs. R. Makins CACHE Level 2 Pre-Prep. Assistant
EYFS – KINDERGARTEN 2
Mrs. L .Singh B.A. (Hons) PGCE Kindergarten 2
Mrs. J. Lewis B.Ed. (Hons) Kindergarten 2
Ms. N. Butcher CACHE Level 2 K/G Assistant
EYFS – KINDERGARTEN 1  
Mrs. P. Baker NNEB Level 3 KG 1 & Head of Early Years
Miss R. Westwood. Childcare & Education Level 3 KG 1
Mrs. S. Vincent NNEB Level 3 KG 1
Miss G Bruns BA (Hons) Primary Education Early Years KG 1 Deputy EYFS
SPECIALIST STAFF
Ms K. Thorp B.Ed. Learning Support
Mrs. V. Bridgman I.T. Co-ordinator/Safeguarding/Pastoral Care
Mr. R. Butterworth BA. (Hons) B.Ed. (Hons) Dip. Tech Ed. Maths Specialist
Mr. T. Clark Physical Education/Safeguarding
Mrs A.McClymont Physical Education
Mrs T McWhirter BA (Hons) PGCE Early Years French
Mrs. L. Crutchett Speech & Drama
Mr N Chapman Diploma (OU) Music Teacher
Ms F. Bruns LRAM ARCM LTCL. Prof.Cert. RAM Pianoforte/Singing Teacher
Mr. C. Spring Guitar
Mrs K Gibson Singing
Mrs C Gunnett B Mus (Hons) LTCL, PGCE Woodwind
Weston School of Dance Ballet
Mrs D Lysenko Violin
Mrs. L. Barkley & Mrs. M. Morris Tennis Coaches
Mrs. P. Baker, Miss R. Westwood After School Care
Ms A. Finn Midday Assistant
Mr L. Donnelly Caretaker
Mrs L. Adams Housekeeper

Click here to download a PDF version.